O Peru

Peru leży w północno-zachodniej części Ameryki Południowej nad Oceanem Spokojnym. Zajmuje powierzchnię 1285,2 tys. km kwadratowych. Obszar kraju dzieli się na trzy duże jednostki fizycznogeograficzne: nizinny pas nadbrzeżny, w większości pustynny, ciągnący się wzdłuż oceanu – Costa, górski obszar Andów – Sierra oraz przedgórza i równiny na wschodzie – Selva. Obszar Peru jest aktywny sejsmicznie. Klimat na wybrzeżu jest suchy, miejscami półpustynny cechujący się charakterystyczną mgłą, kształtowany przez zimny Prąd Peruwiański, w Andach Wysokogórski, na Nizinie Amazonki tropikalny.

Przed przybyciem Europejczyków obszar współczesnego Peru zamieszkiwały plemiona indiańskie tworzące szereg państewek. W połowie XV wieku istniało tu rozległe scentralizowane państwo Inków ze stolicą w Cusco, które zostało podbite przez F. Pizarra w latach 1531-34 stając się posiadłością hiszpańską i najcenniejszą kolonią Hiszpanii. Niepodległość odzyskało Peru w 1821 roku.  Prawie połowa ludności kraju żyje na terenach położonych powyżej 2500 m.n.p.m. Stolicą kraju jest Lima. Do większych miast poza stolicą należą: Callao, Arequipa, Cusco, Trujillo.

Peru to kraj fenomenalny, zarówno dla podróżników jak i archeologów. Inkowie – lud czcicieli Słońca, stworzył tutaj jedną z najznakomitszych kultur, która istniała na długo przed przybyciem Europejczyków. Relikty jednej z najstarszych cywilizacji na świecie, ukryte w niedostępnym krajobrazie Peru, nie przestają do dziś fascynować. Lista atrakcji, jakie oferuje Peru jest długa, a do najsłynniejszych należą: tajemnicze inkaskie ruiny w pobliży Cusco, górska stolica Machu Picchu, ogromne rysunki na pustyni Nazca, grobowce ludu Collas zwane chullpas w rejonie jeziora Titicaca, olbrzymie miasto Chan Chan czy grobowiec władcy Sipan. Mimo iż, historia tych miejsc nie została nigdzie zapisana to przetrwała w przepięknych, zagadkowych przedmiotach ze złota, srebra i kamienia.

Indianie

Tradycyjna kultura została wprawdzie zniszczona przez hiszpańską konkwistę w XVI w, ale prawie połowa spośród 27mln mieszkańców Peru jest Indianami. Mieszkają oni w najbardziej niedostępnych rejonach Peru, ukryci w górskich wioskach, posługują się językami keczua i aymara, a ich wierzenia i obyczaje są kwintesencją tradycji andyjskiej oraz kultury narzuconej przez Hiszpanów. Wielu antropologów jest zafascynowanych tym krajem, gdyż mieszka tutaj ok. 50 różnych grup etnicznych, i choć trudno w to uwierzyć niektóre pozostają całkowicie odcięte od cywilizacji.

Turystyka

Peru to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na naszej planecie, posiadające niezwykle zróżnicowane środowisko naturalne. Różnorodność jaką kraj ten oferuje podróżnikom jest niesamowita: na świecie istnieją 103 strefy ekologiczne, a 83 z nich można spotkać właśnie w Peru. To jedyny na kontynencie południowoamerykańskim kraj, który może pochwalić się taką rozmaitością. Niezwykłe położenie geograficzne powoduje również, że Peru zachwyca nieustannie bogactwem dziedzictwa etnicznego, kuchnią, muzyką i folklorem. Szczyty Andów przyciągają zapalonych miłośników wspinaczki z całego świata. Prawie połowa terytorium Peru to amazońska, dzika puszcza, pełna charakterystycznych krajobrazów. Najbardziej pustynne tereny świata rozciągają się wzdłuż wybrzeża. Podróż do tego kraju to niezapomniane przeżycie, które z pewnością utrwalą kontakty z dumnymi ze swej historycznej spuścizny Peruwiańczykami.

[Obyczaje i tradycje] Święta państwowe i religijne

W Peru obchodzone są podstawowe święta katolickie. Dni wolne od pracy to: 1 stycznia – Nowy Rok, w czasie Świąt Wielkanocnych – Wielki Czwartek (od południa) i Wielki Piątek, 29 czerwca – Piotra i Pawła, 28 i 29 lipca – Święto Narodowe Peru, 30 sierpnia – Dzień św. Róży z Limy, 8 października – rocznica bitwy pod Angamos, 8 grudnia – Dzień Matki Boskiej Niepokalanej oraz w Boże Narodzenie – 24 grudnia (od południa) i 25 grudnia.

________________________________________

[Zabytki] Obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO

  • 1983 – Cuzco, pierwsza stolica Imperium Inków oraz Peru,
  • 1983 – Machu Picchu, miasto z okresu inkaskiego,
  • 1985 – Stanowisko archeologiczne Chavin,
  • 1985 – Park Narodowy Huascarán,
  • 1986 – Strefa archeologiczna ChanChán (zagrożone),
  • 1987 – Park Narodowy Manú,
  • 1988 – Zespół zabytkowy w Limie (wpis rozszerzony w 1991),
  • 1990 – Park Narodowy Roi Abiseo (wpis rozszerzony w 1992),
  • 1994 – Linie i rysunki naziemne pustyni Nazca i Pampas de Jumana,
  • 2000 – Stare miasto w Arequipie.

________________________________________

 

Copyright © konsulatperu-poznan.com - 2018

Powered by